Żylaki kończyn dolnych – jak się z nimi uporać?

Żylaki to nieprzyjemny temat dla wielu z nas. Nieestetyczny wygląd, dyskomfort, czy po prostu troska o własne zdrowie każą nam uporać się z tym przykrym problemem. Nie ma w tym nic dziwnego – wszystkie chcemy być piękne i cieszyć się wspaniałym samopoczuciem do później starości. Jak uporać się z żylakami? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Czym właściwie są żylaki?

Żylaki to nic innego jak patologicznie zmienione żyły powierzchniowe, których główne upośledzenie polega na zaburzeniach funkcjonowania zastawek żylnych, oraz obniżeniu sprężystości ich ścianek. Efektem takich zmian jest skręcenie i pogrubienie naczyń krwionośnych, co zaobserwować możemy jako guzki lub wypukłości na powierzchni skóry.

Przyczyny

Pośród dwóch głównych przyczyn żylaków, wymienić możemy:

  • predyspozycje genetyczne,
  • tryb życia.

Do dziedzicznych czynników ryzyka możemy zaliczyć płeć żeńską oraz wrodzone osłabienie struktury żył. Nie oznacza to bynajmniej, że od samego początku jesteśmy skazane na żylaki. Ich ryzyko możemy skutecznie obniżać poprzez odpowiedni styl życia.

To jak żyjemy, ma istotny wpływ na nasze zdrowie, również na prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków kończyn dolnych. Siedzący tryb życia lub przeciwnie: praca w pozycji stojącej, brak ruchu, otyłość, zaburzenia hormonalne, a nawet wady postawy – te wszystkie czynniki zwiększają ryzyko żylaków.

Sposoby na żylaki kończyn dolnych

Najlepszym sposobem zapobiegania żylakom jest oczywiście zmiana trybu życia – przede wszystkim na bardziej aktywny. Jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów są masaże, które dodatkowo mogą być wspomagane okładami z czosnku, oliwy z oliwek, lub octu jabłkowego. Popularnym rozwiązaniem jest także noszenie specjalnych pończoch uciskowych.

Jeśli jednak zmiany przerastają nasze możliwości, najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się będzie skorzystanie z usług specjalisty. Lekarz może zdecydować się na wdrożenie leczenia farmakologicznego lub zaproponować mniej, lub bardziej inwazyjne zabiegi.

źródło: https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/flebologia-oraz-chirurgia-naczyniowa/venaseal-system-zamykania-zylakow/

Na najłagodniejsze zmiany – tzw. pajączki – poleca się zabiegi skleroterapii, które pozwalają na pozbycie się przykrego problemu. Bardziej zaawansowane zmiany wymagają bardziej wyszukanych metod. Zaliczyć możemy tutaj np. Venaseal lub Venefit, czyli zabiegi polegające na zasklepianiu zmienionych żył.

Podsumowanie

Żylaki kończyn dolnych są przykrą dolegliwością, która może być leczona sposobami domowymi, jednak najlepsze rezultaty osiągnąć można na drodze zabiegów. Niekiedy jest to jedyne wyjście, które pozwoli cieszyć się pięknymi i gładkimi nogami.